Listopad – kamienie urodzinowe – Topaz i Cytryn

Osoby urodzone w listopadzie mogą wybierać między dwoma słonecznymi kamieniami, aby rozjaśnić ten zimny miesiąc. Kamienie listopadowe – TOPAZ i CYTRYN, znane są ze swoich uspokajających energii, przynosząc ciepło i fortunę tym, którzy je noszą.

Oba kamienie są bardzo do siebie podobne, przez co są często ze sobą mylone. W rzeczywistości nie są to minerały, a topaz występuje w szerokim spektrum kolorów daleko poza żółtym.

TOPAZ

Przez większą część historii wszystkie żółte kamienie uważano za topazy, a wszystkie topazy uważano za żółte. Topaz jest w rzeczywistości dostępny w wielu kolorach (najpopularniejszy jest niebieski) i prawdopodobnie nie jest powiązany z kamieniami, które po raz pierwszy były tak nazywane.

Nazwa topaz pochodzi od Topazios, starożytnej greckiej nazwy Wyspy Świętego Jana na Morzu Czerwonym. Chociaż żółte kamienie, które tam wydobywano, prawdopodobnie nie były topazami, wkrótce stało się nazwą dla większości żółtawych kamieni.

Czysty topaz jest bezbarwny, ale może zostać zabarwiony przez zanieczyszczenia, które przyjmą dowolny kolor tęczy. Drogocenny topaz, o barwie od brązowo-pomarańczowej do żółtej, często jest mylony z „kwarcem dymnym” lub „kwarcem cytrynowym”, chociaż kwarc i topaz to niespokrewnione minerały.

Najbardziej cenionym kolorem jest imperialny topaz, który ma żywą pomarańczową barwę z różowymi odcieniami.

Największym producentem topazów jest Brazylia. Inne źródła to: Pakistan, Indie, Sri Lanka, Rosja, Australia, Nigeria, Niemcy, Meksyk i USA, głównie Kalifornia, Utah i New Hampshire.

Mierząc 8 w skali Mohsa, topaz jest raczej twardym i trwałym klejnotem.

ZNACZENIE I WŁAŚCIWOŚCI

Topaz to kojący kamień, o którym mówi się, że uspokaja temperament, leczy szaleństwo i eliminuje nocne koszmary.

Topaz Niebieski będzie idealny dla osób mało asertywnych bądź mających trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Osoby, którym z trudem przychodzi wyrażanie własnych emocji lub wręcz przeciwnie – „zagadują” je swoją elokwentną mową, dobrym humorem, nad wyraz racjonalnym spojrzeniem na świat, będą mogły wyciszyć się, usłyszeć swój wewnętrzny głos, intuicję, za której głosem powinni pójść. Szczerość w relacjach z innymi w konsekwencji zaowocuje siłą perswazji i szacunkiem innych.
Natomiast ludzie, którzy uwielbiają snuć wizje na temat swoich dotychczasowych i przyszłych sukcesów i fantazjować, a niestety mają trudności w realizacji wytyczonych celów spostrzegą, iż mają nieodpartą chęć tworzenia, działania i wdrażania swoich marzeń w życie. Energia Topazu pomoże w konsekwentnej ich realizacji.

Topaz w medycynie niekonwencjonalnej:

• Przeciwdziała stanom wyczerpania i depresji.
• Przynosi ulgę przy bólach głowy i migrenach.
• Łagodzi ataki epilepsji, podagry i astmy.
• Ułatwia szybkie zasypianie i zapewnia mocny sen
• Pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi.
• Opóźnia proces starzenia i sprzyja długowieczności.

BIŻUTERIA Z TOPAZEM -> ZOBACZ

 

CYTRYN

Cytryn, jest odmianą kwarcu, którego barwa przechodzi od jasnożółtego do brązowo-pomarańczowego. Jego nazwa pochodzi od starofrancuskiego słowa „citrin” czyli żółty.

Cytryn o zabarwieniu bladożółtym przypomina topaz, co tłumaczy, dlaczego te dwa kamienie były tak często mylone.

Żółte odcienie w cytrynie nadają ślady żelaza w kryształach kwarcu. Zjawisko to występuje bardzo rzadko w przyrodzie, dlatego też większość cytrynów na rynku wytwarzana jest przez obróbkę cieplną innych odmian kwarcu – zwykle bardziej powszechnego, mniej kosztownego fioletowego ametystu i kwarcu dymnego.

Największym dostawcą cytrynu jest Brazylia. Inne źródła to Hiszpania, Boliwia, Francja, Rosja, Madagaskar i USA (Kolorado, Północna Karolina i Kalifornia).  W różnych obszarach geograficznych występują różne odcienie cytrynu.

Twardość cytrynu oceniana jest na 7 w skali Mohsa, jest on stosunkowo odporny na zadrapaniami i codzienne użytkowanie.

ZNACZENIE I WŁAŚCIWOŚCI

Cytryn nazywany jest czasem „kwarcem leczniczym” ze względu na jego zdolność do pocieszenia i uspokajania. Jest nawet nazywany też „kamieniem kupieckim” ze względu na tendencję do przyciągania bogactwa i dobrobytu.

Kamień ten sprzyja utrzymaniu stabilności i bezpieczeństwa w sferze materialnej oraz satysfakcji z życia zawodowego. Energia Cytrynu pozytywnie oddziałuje na osoby rozpoczynające nową pracę lub projekt, inwestujące znaczne środki finansowe i podejmujące związane z tym ryzyko. Ogólnie Cytryn przeznaczony jest dla wszystkich osób przedsiębiorczych, które czują się dobrze przy dużej ilości zadań i ciągłych zmianach. We wszystkich tych sytuacjach potrzebna jest odwaga, siła przebicia, zdolności przekonywania, logiczne myślenie i silna motywacja wewnętrzna. Cytryn to kamień sukcesu dodający odwagi w negocjacjach biznesowych. Warto ubrać się w biżuterię z Cytrynem w dniu ważnych rozmów zawodowych lub trudnych decyzji do podjęcia.
Jednocześnie osobom o opisanym wyżej profilu nie może zabraknąć zdrowego dystansu do spraw zawodowych i odpoczynku od życia na uzależniającej „adrenalinie”. Czyli bardzo ważnym elementem jest zachowanie równowagi między kilkoma sferami życia, w czym noszenie Cytrynu może pomóc.
Cytryn jest doskonały dla ludzi, którzy nie odnajdują się na stanowiskach pracy z rutynowymi, powtarzanymi i mało twórczymi czynnościami lub wypełnionymi narzuconymi z góry zadaniami. Ten kamień jest dla tych, którzy czując w sobie duże pokłady energii kreatywnej chcą łączyć pracę zawodową ze swoją pasją i tylko wtedy czerpią z niej satysfakcję.


Cytryn w medycynie niekonwencjonalnej:
•    Niweluje zawroty głowy, łagodzi migreny.
•    Umożliwia szybkie zaśnięcie i zdrowy, mocny sen.
•    Podwyższa zdolności regeneracyjne organizmu w czasie choroby.
•    Wspomaga wydzielanie insuliny, reguluje pracę trzustki i wątroby.
•    Usprawnia pracę systemu trawiennego, reguluje przemianę materii, łagodzi dolegliwości żołądkowe i jelitowe.
•    Obniża wysoki poziom cholesterolu we krwi.

BIŻUTERIA Z CYTRYNEM -> ZOBACZ

Źródła:

https://www.americangemsociety.org

https://public-blog.nrc-gateway.gov

https://www.101jewels.com

http://thehealingchest.com

http://pasion.com.pl/pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.