Opal i turmalin – październikowe kamienie urodzinowe

PAŹDZIERNIK – KAMIENIE URODZINOWE – OPAL I TURMALIN

CIERPLIWOŚĆ I PRZYJAŹŃ

OPAL – opis i właściwości

Zmieniająca się kalejdoskopowa gra kolorów opala nie przypomina żadnego innego kamienia. Podczas obracania kamienia światło rozszczepiane przez jego charakterystyczną strukturę tworzy grę barw zwaną opalizacją. Porównywano go do fajerwerków, meduz, galaktyk, błyskawic i wulkanów. W starożytnym Rzymie klejnot ten symbolizował miłość i nadzieję. Nadali mu nazwę – opalus, co było synonimem „kamienia szlachetnego”. W 75 roku n.e., rzymski uczony, Pliniusz, zauważył: „Niektóre opale mają w sobie taką grę, że są równe najgłębszym i najbogatszym kolorom namalowanym przez malarza”
Możemy wyróżnić: opal biały, opal czarny, ognisty opal czerwony do pomarańczowo-czerwony, czasem żółty i opal matowy (różowy lub niebieski). Jeśli jest to Twój kamień urodzinowy, masz wiele możliwości wyboru w kolorze!
Opale, podobnie jak perły (kamienie urodzinowe czerwca), nie powinny być przechowywane w szczelnych pojemnikach, np. zamykane szafki, sejfy. Jeśli stracą wilgoć, może utworzyć się wewnątrz ich struktury sieć pęknięć.

Opal był ceniony już od początków cywilizacji, kiedy biżuteria była noszona nie tylko jako ozdoba, ale także jako ochrona przed siłami okultystycznymi i ludzką głupotą. Blondynki nosiły naszyjniki z opali, aby chronić włosy przed utratą koloru. Średniowieczni Europejczycy unikali opalu z powodu jego podobieństwa do oczu „złych” zwierząt, takich jak koty. Strach przed „Diabelskim Okiem”, wspólny dla kultur na całym świecie, był i pozostaje szczególnie widoczny w basenie Morza Śródziemnego. Opal symbolizował oznacza chciwe lub złośliwe spojrzenie, które mogło przynieść szkodę. Dopiero królowej Wiktorii udało się odwrócić jego złą opinię – stała się miłośniczką opalu, posiadała piękną osobistą kolekcję i nosiła opale przez cały okres swojego panowania. 

Opal pobudza nasze zmysły i odsłania ukryte zdolności. Bogactwo jego kolorów wpływa aktywizująco na wszystkie ośrodki energetyczne naszego organizmu. Wzmacnia miłość, zaufanie, lojalność i ekspresję emocjonalną, a także kreatywność i oryginalność. Opal wzmacnia serce, pobudza procesy krwiotwórcze i przyspiesza przemianę materii .

Biżuteria BaBroszki z opalem:

 

TURMALIN – opis i właściwości

Kamień ten występuje we wszystkich odcieniach tęczy, najpopularniejsze kolory to: różowy (uważany za kamień urodzinowy października), niebieski, czerwony i zielony. Zakres kolorów tego klejnotu jest niezrównany. Do Europy przywieźli go Holendrzy w 1703 r. z wyspy Cejlon (obecnie Sri Lanka). Nazwa turmalin pochodzi od syngaleskiego słowa turomalli, które tłumaczy się jako kamień o mieszanych kolorach, wielobarwny. Starożytna legenda mówi, że turmalin występuje we wszystkich kolorach, ponieważ podróżował wzdłuż tęczy i zebrał wszystkie jej kolory.

Uważa się, że turmalin wzmacnia ciało i ducha, szczególnie układ nerwowy. Ma także inspirować kreatywność i był szeroko stosowany jako talizman przez artystów i pisarzy. Uważa się, że zielony turmalin stymuluje poprawę w sprawach finansowych i rozwiązuje problemy, różowy czyni nas bardziej kochającymi, pomaga nam zachować równowagę i spokój wewnętrzny. Czarny turmalin natomiast jest ochronny dla ciała i duszy. Pomaga pozbyć się lęków, wzmacnia psychikę, oddala natłok czarnych myśli.

Biżuteria BaBroszki z turmalinami:

Źródła:

Oldershaw C., Ilustrowany Atlas Klejnotów i kamieni szlachetnych

https://www.distinctivegold.com/blog/Post/2479/October-A-Tale-of-Two-Birthstones

TOURMALINE

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.