Szafir – kamień dla urodzonych we wrześniu

Od wieków szafir uznawany był za kamień uosabiający spójność,czystość, miłość, prawdę i czyste sumienie. Osoby noszące szafiry ma on uczynić szczęśliwymi i odważnymi. Szafir, nazywany kamieniem mądrości albo inaczej kamieniem wiary i spokoju ducha, jest jednocześnie najsilniejszym i najbardziej tajemniczym spośród wszystkich cennych klejnotów. Ponieważ uważany jest za atrybut Jowisza, jest symbolem duchowego przywództwa, ale zarazem bogactwa i szczęścia. Kamienie szafiru są stróżem miłości, umacniają wierność i harmonizują uczucia między zakochanymi. Szafir stosowano również do odpędzania uczucia zazdrości i pojednywania się z wrogami.

Pochodzenie

Szafir, podobnie jak rubin, jest korundem, czyli po diamencie najtwardszym minerałem występującym w naturze. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i arabskiego i oznacza po prostu niebieski kamień. W naturze występuje w szerokiej gamie odcieni, jednak kolor niebieski jest klasyczną odmianą szafiru. Jego wartość ustala się na podstawie koloru, brylacji, rozmiaru i przejrzystości. Również odcień decyduje o jakości danego okazu. Czynnikiem koloryzującym ten szlachetny kamień są żelazo i tytan.

Szafiry wydobywane są przede wszystkim na Sri Lance, Madagaskarze, Tanzanii, Australii, Kambodży, USA i Nigerii. Najsłynniejsze na świecie okazy zostały pochodzą z Birmy i Kaszmiru.

Właściwości

Od starożytności przypisywano mu magiczne właściwości. Przez Persów uznawany był za kamień nieśmiertelności i wiecznej młodości, a w XIII wieku papież Innocenty II wydał dekret nakazujący noszenie pierścieni z szafirem wszystkim biskupom, by chroniły ich przed złymi wpływami. Kilkaset lat później papież Grzegorz XV ogłosił szafir kamieniem kardynałów.

Szafirowi przypisuje się moc leczenia wielu chorób. Ma on podobno zwalczać choroby dróg moczowych, nerek i pęcherza. Pozytywnie wpływa też na choroby serca, skóry, przypisywano mu nawet zdolność leczenia trądu. Szafir wykorzystywano do leczenia oczu, miał wzmacniać wzrok, a także do obniżania gorączki.

Biżuteria z szafirem polecana jest na prezenty zaręczynowe, a także z okazji 5, 16 i 45 rocznicy ślubu.

Polecany zodiakalnym Bykom, Pannom, Wagom, Strzelcom, Wodnikom i Rybom.

Odcienie szafirów

Najbardziej popularne są szafiry w kolorze kaszmirskiego błękitu, czyli te o chabrowo-bławatkowym odcieniu. W jubilerstwie powszechnie wykorzystywane są również szafiry w kolorze czerwonym, pomarańczowoczerwonym, jasnoróżowym, purpurowym i fioletowym.

Można również spotkać szafiry zielone – niekiedy, na pierwszy rzut oka, mylone ze szmaragdami, a także bardzo ciekawie wyglądające szafiry dwubarwne. Prawdziwym perełką są jednak szafiry w kolorze czarnym – prezentują się niezwykle elegancko i klasycznie i stanowią doskonałą ozdobę wieczorowych, pełnych elegancji kreacji.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.